Enerji Politikaları Penceresinden Arap Baharının Genel Analizi
Kasım 23, 2015
Nord Stream 2 & Türk Akımı ile Rekabeti
Ekim 23, 2016

Türkiye’de Enerji Stratejileri ve Politikalarının Belirlenmesinde Rol Oynayacak kurumsal Bir Yapılanma Modeli

Oğuzhan AKYENER

Abdullah ALTUN

 

Sürekli artan dünya nüfusu, onun sebep olduğu temel ihtiyaç maddeleri talebindeki artış, rekabet ortamında yükselen sosyal ve ekonomik yaşam standartları daha fazla enerji talebine sebep olmakta ve enerjinin hayati önemini ortaya koymaktadır. Böylesine büyük bir önem teşkil eden enerji konusu, devletlerin de en önemli gündem maddelerini oluşturmaktadır. Hatta uluslar arası arenada devletlerin politikaları çoğunlukla enerji etrafında şekillenmektedir.
Türkiye jeopolitik konumu nedeni ile dünyadaki önemli enerji arz ve talep bölgeleri arasında bir köprüdür. Enerji konusunun uluslar arası alandaki önemi,Türkiye‟nin bu arenadaki konumu ve önümüzdeki yıllarda bulunduğu coğrafyada değişen dengeler bazında üstleneceği önemli roller, AB uyum süreci gibi etkenler göz önüne alındığında Türkiye‟de enerji stratejileri ve politikaları alanında profesyonel çalışmalar yapılmasının ve bu konuda uzman kadrolar yetiştirilmesinin gerekliliği aşikardır.
Bu makalede, değişen dünyada enerji ile ilgili önemli noktalara değindikten sonra enerji stratejileri ve politikaları alanında Türkiye‟de yapılan bazı çalışmalardan bahsederek, ülkemizde bu sahadaki bazı ihtiyaçlara cevap verebilecek bir kurumsal altyapı olan Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi – TESPAM‟ ı tanıtacağız.
Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”
“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 
“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: