HYUNDAI’DEN HİDROJEN TIRLARI PROJESİ
Şubat 22, 2020
RUSYA VE UKRAYNA NEDEN HALA MİLYON DOLARLIK ANLAŞMALAR YAPIYOR?
Şubat 22, 2020

BİR SONRAKİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI YAĞMUR OLABİLİR Mİ?

Yenilenebilir enerjideki en son potansiyel atılım yağmur şeklinde gerçekleşiyor. Yağmur, yenilenebilir enerji alanında çok fazla ilgi görmüyor olabilir çünkü elektrik üretim potansiyelini kullanmak zor olacaktır.Yağmur kullanarak elektrik üretmek için sayısız girişim olmuştur. Araştırmacılar, su damlalarından şaşırtıcı derecede yüksek bir voltaj üretmek için alan etkili bir transistör tarzı yapı kullanarak bir jeneratör geliştirdi. Tek bir damladan 140V elektrik üretmeyi veya kısa bir süre için 100 LED ışığı yakmayı başardılar.

Bilim insanları, yapısı olmayan önceki jeneratörlerin binlerce kat daha az anlık güç yoğunluğu ürettiğini söyledi. Fikrin kendisi yeni değil. Yağmur damlalarından elektrik üretmek için daha önce denemeler yapıldı ve hepsi triboelektrik etkiyi kullandı.Bu belirli malzemelerin başka bir malzeme ile temas ettikten ve ayrıldıktan sonra bir elektrik yükü elde ettiği zamandır.Bunu statik, düşük şarjlı bir elektrik türü olarak düşünün.Yine de önceki tüm girişimler teknolojinin sınırlamalarına maruz kaldı.Bu durumu aşmak için yaptıkları girişim, alan etkili transistörlerin tasarımını kullanmaktı.Bu tasarım sayesinde enerji yoğunluğu, metrekare başına 50 Watt’ın üzerine çıktı, bu da karşılaştırılabilir cihazların enerji yoğunluğundan binlerce kat daha fazla. Ama hepsi bu değildi. Bilim insanları, yağmur damlalarının gücünü kullanmanın bir yolunu ararken, jeneratörü kaplamak için özel bir malzeme de kullandılar. Tetrafloroetilen veya kısaca PTFE olarak adlandırılan bu malzeme, ıslanmayan ve yüksek sıcaklıklara dayanabilen hidrofobik bir polimerdir.Ayrıca bilim insanlarının yarı kalıcı dediği elektrik yükü de var. Yeni tasarım, bir alüminyum elektrodu “yarı kalıcı” elektrik yüküne sahip bir malzeme olan PTFE ile katmanlı bir indiyum kalay oksit elektrotla birleştirir. Bir damla PTFE-kalay yüzeyine çarptığında, iki elektrodu köprüler ve kapalı bir devre oluşturur. Bu depolanan enerji yüklerini tamamen serbest bırakmaya yardımcı olur. Teknoloji, sürekli yağışları da kaldırabilir. Sürekli düşüşler varsa yük birikir ve sonunda bir doygunluk noktasına ulaşır. Bunu pratik bir ürüne çevirmek için yapılması gereken daha çok iş var. Kısa bir enerji patlaması kolaydır- sürekli güç için yeterli miktarda birikmesi başka bir konudur. Yine de potansiyel kullanımları görmek kolaydır.Yağmur (veya diğer su sıçramalarının) muhtemel olduğu her şeyin yüzeyine böyle jeneratörler uygulayabilirsiniz.

Yağmur damlalarının gücünü kullanmaya yönelik diğer girişimler, kinetik enerjiyi veya gökten düşen damlaların enerjisini içerir. Bu girişimler piezoelektrik etkiyi kullanmıştır. Bir nesne başka bir nesnenin üzerine düştüğünde, üzerine baskı uygular. Bu basınç, temel olarak ikinci nesne bir piezoelektrik malzemeden yapılırsa bir elektrik akımı oluşturur. Böylece piezoelektrik malzeme yüzeyine düşen yağmur damlaları elektrik üretecektir. Ne yazık ki bilimde dönüşüm oranı veya dönüşüm verimliliği bu tasarımlarda son derece düşüktür.

Yağmurdan yararlanmanın başka bir yolu da hidroelektrik santrallerinde aynı prensibi kullanarak toplanan yağmur damlaları tarafından tahrik edilen türbinler sayesinde elde edilebilir. Tek gereken yağmur suyunu yerden toplamak için büyük bir rezervuar inşa etmek ve daha sonra suyu bir türbine güç vermek için kullanmak. Bu yöntem, bu alternatif hidroelektrik sistemi için bol miktarda yağmur suyu sağlayacak bir musonu olan dünyanın bir kısmı için özellikle uygun olabilir. Yenilenebilir enerji dünyası giderek büyüleyici hale geliyor. Şimdi zorluk, yağmur suyunu emisyon üreten enerji üretim sistemlerine uygulanabilir bir alternatif haline getirmek için bu teknolojinin dönüşüm verimliliğini artırmak gibi görünüyor. Yenilenebilir enerji konusundaki en büyük handikaplardan biri olan güneş panellerine önemli bir güncelleme geliyor.

Hem güneş hem yağmur…

Güneş enerjisi ile elektrik elde etmenin en büyük problemi olan “kapalı havalar” problemine çözüm üretmek isteyen bilim insanları, hava güneşliyken güneş enerjisinden, hava kapalı ve yağmurluyken de üzerine düşen yağmur damlalarının yarattığı kinetik enerjiden elektrik üretecek paneller geliştirmeye odaklandılar.

Yağmur, diğer yenilenebilir enerji kaynakları gibi sınırsız bir kaynaktır. Ulaşılması kolay ve kullanışlı olan yağmur kullanım alanlarına göre kaynakların yetersiz olduğu durumlarda yardımcı kaynak olacaktır.Bu açıdan baktığımızda geleceğin birincil enerji kaynakları arasında yağmuru görebiliriz.

Yazar:HALİL İBRAHİM KALENDER

Düzenleyen: Esra Şahin

Bir cevap yazın