Hazar Bülteni (Nisan 2017)
Mayıs 4, 2017
Hazar Bülteni (Mayıs 2017)
Haziran 7, 2017

Mayıs ayı bölgenin siyasi olarak nispeten sakinlediği ve enerji üretiminde ise dengenin sağlandığı bir ay oldu.

  • IKBY bölgesinin önde gelen iki siyasi partisi KDP ve KYB bağımsızlık referandumu için uygun tarih belirlemek amacıyla ortak bir komisyon kuracaklarını ilan etti. Merkezi Irak hükümetinin karşı geldiği bu referandum ülkede yaşayan Kürtlerin uzun sürelerdir bekledikleri bağımsızlık kararını vermek için ellerinde bir koz olarak bulunmakta. Her ne kadar uzun senelerdir bağımsızlık hedeflerini açıktan belirtseler de bu konuda bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı.
  • Irak’ın Nisan ayı içerisindeki günlük ham petrol üretimi günlük 4,5 milyon varil seviyesinde sabit kaldı. Geçen aylarda Irak Petrol Bakanı Jabbar al-Luabi’nin açıkladığı günlük üretimin 5 milyon varil seviyesine çıkartılması hedefine rağmen sabit kalması ülkenin OPEC’in üretim kısma kararına bağlı kaldığını göstermekte.
  • Irak’ın Nisan ayı ham petrol ihracatı bir önceki ay olan Mart ile aynı seviyede kalarak günlük 3,25 milyon varil düzeyinde kaldı. Ocak ve Şubat aylarında 2016’ya göre düşüş gözlenen ham petrol ihracatının sabit bir seviyede kalması Irak’ın petrol fiyatlarını yükseltme amaçlı üretim kısmayı belli bir seviyede tutacağı şeklinde yorumlanabilir. 25 Mayıs’ta düzenlenecek olan yeni OPEC toplantısı öncesi bu durum bekle gör politikası olarak da değerlendirilebilir.
  • B.D.’nin Houston eyaletinde merkezi bulunan Crest Energy şirketi IKBY bölgesinde iki sahada faaliyet gösteren Western Zagros şirketini 225 milyon Kanada Doları (yaklaşık 167 milyon Amerikan Doları) karşılığı satın alacağını duyurdu. Şirket yetkilileri Western Zagros’un içinde bulunduğu mali durumun ivedilikle çözülebilmesi için 30 milyon Amerikan Doları ücretin peşin ödeneceğini açıkladı. Western Zagros firmasının günlük 7.000 varil petrol üretim yapan Sarqala (Garmian lisansı) ve herhangi bir üretim yapmayan Kurdamir lisansında %40’arlık payı bulunmakta. Sarqala sahasının operatörlüğünü yürüten Gazprom Neft sahanın üretiminin 2018’de 15.000 varil/gün 2020’de ise 25.000 varil/gün seviyesine çıkartılması planlamaktaydı.
  • Çin milli petrol şirketi China National Petroleum Company (CNPC) operatörlüğünü yürüttüğü Halfaya sahasında günlük üretimi 200.000 varilden 400.000 varile yükseltmeyi amaçlayan üçüncü ve final geliştirme projesine başladığını duyurdu. Daha önce 535.000 varil/gün olarak belirlenen plato üretim seviye hedefi 2014 yılında 400.000 seviyesine çekilmiş ve Irak hükümetiyle olan sözleşme 20 yıldan 30 yıla uzatılmıştı. CNPC’den yapılan açıklamaya göre sahanın devreye alınması planlanan takvimden 15 ay önce gerçekleşti.
  • Ülkenin Basra bölgesindeki sahaların denetimini sağlayan milli şirket Basra Oil Company Ratawi ve Nahr Umr sahalarının birlikte geliştirilmesi projesi için ExxonMobil ve PetroChina firmalarıyla görüşmeler yürütüyor. Projenin amacı şu an toplamda günlük 70.000 varil üreten sahaların üretimini 550.000 varil seviyesine yükseltebilmek.
Burak KAYAEL
Burak KAYAEL
Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın