Petrol Piyasasında Bu Hafta (6 Şubat 2017)
Şubat 6, 2017
Petrol Piyasasında Bu Hafta (20 Şubat 2017)
Şubat 20, 2017
Ham petrol varil fiyatı haftaya $53,88 sevisiyle başlarken en yüksek seviye $54,20 oldu.
Petrol fiyatları hafta başında ABD’de artan petrol sondaj kuyusu sayısı ve küresel arz artışı endişeleriyle geriledi. Salı günü açıklanan API ABD stokları sonrası fiyatlarda gerileme görülse de Çarşamba açıklanan EIA haftalık petrol stokları verisine göre benzin stoklarında çekilme görülmesi piyasada morali yükseltti ve fiyatlarda iyileşme görüldü. ABD-İran geriliminin artmaya devam etmesi ve ABD’nin Avrupa’da askeri varlığını artırmaya başlaması fiyatları artış yönünde etkiliyor. Ham petrol fiyatı haftayı $53,80’den kapandı.

  

Motorin ton fiyatı ise haftaya $499’dan başlarken hafta içerisinde en yüksek $504’ü gördü ve haftayı $502’den kapattı.

Iran petrol bakanı ABD firmalarının projelerine yatırımları konusunda herhangi bir kısıtlama getirmediklerini fakat ABD yaptırımlarının bu işbirliğini imkansız hale getirdiğini söyledi. Aralık ayında Shell birden fazla bölgede geliştirme projeleri için İran’la ön anlaşma yapmıştı. İran’lı yetkililer her ne kadar yaptırımların yabancı yatırımları etkilemediğini söylese de Trump’ın açıklamaları ciddi şekilde yabancı yatırımlara ihtiyaç duyan İran’a yatırımları azaltacaktır. OPEC’in 3. En büyük üreticisi konumundaki İran’ın üretim yatırımlarındaki aksama özellikle uzun vadede fiyatları destekleyici rol oynar.

Üretim kesintileri nedeniyle fiyatların artmasıyla ABD’den Asya’ya ürün akışı hızlandı. Traderlar Şubat ayında günlük 700-900 bin varil kadar ürünün ABD’den çıkacağını tahmin ediyorlar. Bu miktar kayıtlara göre aylık en yüksek miktar. ABD’den çıkan miktar ABD’deki arz fazlasını eritmeye yardımcı olacaktır.

Baker Hughes ABD petrol sondaj kuyu sayısı verisine göre kuyu sayısı son 14 ay içerisinde 13 kez artarak 583’e ulaştı. 3 Şubat’a kadarki haftada artış 17 olurken toplam sayı Ekim 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Hedge fonları ve para yöneticilerinin rekor seviyeye ulaşan alım kontratları orantısızlık oluşturarak petrol piyasaları için anahtar risk durumuna gelmiş durumda. 31 Ocak’a kadar ki haftada fon yöneticileri 41 milyon varile eş değer kontrat aldılar.

Diğer taraftan ticari ağırlıklı dolar endeksi güçlü görünümünü koruyor.

Salı günü açıklanan API ABD haftalık stok verilerine göre ham petrol stokları 3 Şubat’a kadarki haftada 14.2 milyon varil artış gösterdi. Analistlerin beklentileri yalnızca 2.5 milyon varil artıştı. Verinin açıklanmasının ardından fiyatlarda %1 civarında çekilme gerçekleşti.

Goldman Sachs’a göre yalnızca ekonomik resesyon dönemlerinde görüldüğü şekilde yıllık karşılaştırmada ABD’nin benzin talebi günlük 460 bin varil/gün düştü. Diğer taraftan banka güçlü küresel talep artışı beklentilerinde değişiklik olmadığını ekledi.

Reuters analizlerine göre Çin’in 2016 petrol talep artışı son 3 yılın en düşük hızlı artışı olarak gerçekleşti. Özellikle benzindeki iki haneli artış oranı geri dönmeyecek şekilde geride kaldı.

Çarşamba günü açıklanan EIA ABD haftalık stok verisine göre Şubat 3’e kadarki haftada ham petrol stokları 13.8 milyon varil arttı. Beklenti olan 2.5 milyon varil artışa göre çok yüksek bir rakam açıklandı. Cushing’deki artışın 1.1 milyon varil olduğu söyleniyor. Diğer taraftan 1.1 milyon varil artış beklenen benzin stokları 869 bin varil azaldı. Bu rakam benzin talebinin normal seviyelere döndüğünü gösteriyor. Benzindeki düşüş ham petrol rakamlarının etkisini bypass ederek fiyatlardaki olası düşüşü durdurdu. EIA raporlarına göre ABD stokları 2017 yılında 2016’ya kıyasla yüksek seyrediyor.

Çin’in Ocak ayı ham petrol ithalatıönceki yılın aynı dönemine göre %27.5 arttı. Artış depoları doldurmak için talebin yeniden yükseldiğine ve düşen üretim miktarının karşılandığını gösteriyor. Artan Çin talebi ile ABD stokları verisiyle baskılanan fiyatlar yeniden yükseldi.

Reuters araştırmasına göre OPEC ülkeleri yaptıkları üretim anlaşması rakamına %82 oranında uydular fakat sorun anlaşma öncesindeki 6 ay, özellikle yılın son çeyreğnde üretim miktarlarını artırmışlardı. Kasım ve Aralık aylarındaki fazla üretim Orta Doğu’dan ABD’ye yeni ulaşmakta ve bu kargolar ABD stoklarını şişirmekte. ABD ithalatındaki artış trendi sürüyor.

Bu haftanın önemli verileri:

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın